Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis krajiny

 

Obrazek

Vysočina je celkem hodně zvlněná. Ny vysočině se nachází hodně kopců, například: Svidník, Strážiště, javořice, Křemešník. Ze všech mně nejvíc zaujal Křemešník, který se nachází asi 10 km od Pelhřimova. Na Vysočině je hodně lesů. Nachází se zde málo měst, převažují vesnice, osady a samoty. Z měst jsou to například: Pelhřimov, Jihlava, Humpolec, Pacov, Počátky, Žirovnice, Třešť, Telč, Žďár nad Sázavou.   Největším městem Vysočiny je krajské město Jihlava. Zde můžeme navštívit třeba ZOO nebo podzemní chodby. Pelhřimov se označuje jako Město rekordů (Více o Pelhřimovu se můžete Obrazekdovědět   v rubrice Tipy na výlety). Další známé město je Telč se zámkem a renesančními domy a Třešť, kde se vyrábějí třešťské betlémy.  Humpolec je známý jako rodiště antropologa Aleše Hrdličky a jako bydliště Hliníka z filmu Marečku podejte mi pero.

Vysočinu doporučuji každému navštívit, najdete zde hodně památek i krásnou přírodu.

 

 

 

 

Kaplička sv. Jana Nepomuckého ve Vlčetíně (PE)

 

ObrazekObrazekObrazek

V malé vesnici Vlčetín na Pelhřimovsku se nachází zajímavá kaplička. Je umístěná neobvykle na návrší téměř až na okraji obce. Podle pověsti jí nechala postavit roku 1784 hraběnka Marianna ze Šternberka, na paměť svého zázračného zachránění, když se její kočár zřítil z cesty do strže pod kapličkou. Zda vyvázla bez zranění nevíme, pád však přežila. Kaplička je barokní hranolová stavba se stanovou střechou, na které je umístěna věžička s cibulovitou bání. Ve věži býval umístěn zvon, ten  byl však za 2. světové války zrekvírován. Uvnitř není žádné vybavení, v letním období je však možné přes mříž nahlédnout dovnitř a prohlédnout si zajímavé nástěnné malby.

 

 Metánov (PE)

 

ObrazekMalá vesnice ležící asi 5 km severně od Žirovnice, překvapí pěkně upravenou návsí s kapličkou a rybníčkem. Co nás možná překvapí nejvíc, je, že v tak malé vesnici mají muzeum. To je umístěno v bývalé škole hned naproti kapli. Muzeum je věnované jednomu dnes už ne příliš známemu zdejšímu rodáku, prof. Jakubu Hronovi. Ten žil v letech 1840 - 1921. Rodiče byli zemědělci. Hron se stal učitelem, jeho aprobací byla matematika a fyzika, které vyučoval na gymnáziích v Jindřichově Hradci, Opavě a Hradci Králové. Kromě toho se zabýval filosofií, astronomií a Obrazekmedicínou. Podobně jako starý poštmistr Sýkora Obrazekz Jiráskova F.L. Věka vymýšlel Hron české ekvivalenty cizích slov. Například sudent byl "bažák", profesor "zpyták", geometrie "měravna", filosofie "libomudravna" a podobně. Asi žádný z jeho novotvarů se ovšem dnes nepoužívá. V té době neexistovaly žádné propisky, psalo se inkoustovými pery. Pokud se převrhl kalamář, mohlo to zamenat doslova katastrofu. Učebnice, sešit, často i oblečení bylo zničené. Proto Hron zkonstruoval speciální nepřevrhnutelný kalamář, zvaný "buňát".  Uvádí se, že ve svých působištích měl Hron  spory s kolegy i nadřízenými. Snad proto byl v roce 1897 předčasně penzionován. Studuje pak ještě v Praze medicínu a práva a v roce 1910 sse natrvalo vrací do rodného Metánova. Pohřben je v sousedním Častrově. Do Metánova můžeme dojet i na kole po značených cyklotrasách a přitom se zastavit v okolních lesích na jahody, borůvky nebo houby.

 

 Počátky (PE)

 

Tak tady to vypadá, jako by se na chvíli zastavil čas!!  Aspoň po vystoupení z auta na zdejším náměstí jsme měli ten pocit. Okolí města je pokryté zalesněnými kopci, a množstvím rybníků a pramenů potoků. Odtud má město jméno (počátky = prameny). Nadmořská výška je kolem 600 metrů a s tím souvisí fakt, že byly založeny poměrně pozdě, až někdy ve 13. století. Zdejší krajina a drsné podnebí k osídlení příliš nelákaly.

ObrazekObrazekObrazek

Co zde můžete navštívit? Vyhlídkovou věž kostela sv. Jana Křtitele taktéž na náměstí.Místní muzeum (na náměstí) včetně pobočky - rodného domu básníka Otokara Březiny (asi 5 min. od náměstí).  S Počátkami je vůbec spojena řada jmen slavných osobností. Na náměstí je rodný dům s pamětní deskou historika Moravy 17. stol. Tomáše Pešiny z Čechorodu. Další pamětní deska je na tzv. staré poště, zde se zastavil K.H.Borovský při své cestě do Brixenu. Dětství v Počátkách prožil hudební skladatel Vítězslav Novák.

ObrazekObrazek

 

K prameni Moravské Dyje

 

ObrazekUrčitě jste sledovali televizní seriál "Zpět k pramenům" se skvělým Luďkem Munzarem.  Zkuste i vy vyrazit na výlet po stopách serálu, k jednomu z nejhezčích pramenů. Pramen Moravské Dyje se nachází asi 4 km východně od Třeště.  Cesta vede z Třeště po silnici směr Pavlov, asi po 3 km se odbočí v lese na křižovatce vpravo a z okraje lesa už nás na místo navedou směrovky (asi 300 m nejprve okrajem lesa a pak polní cestou) . Pokud pojedete vlakem, je lepší vystoupit až na zastávce Třešť - město, je to blíž. Okolí pramene je upravené, s lavičkami, kde je možno posedět, občerstvit se (z vlastních zásob) nebo se jen tak kochat krásou krajiny. Zpět se vrátíme stejnou cestou.

 

 

Větrná elektrárna u Havlíčkova Brodu

 

ObrazekStojí přímo u hlavní silnice mezi obcemi Habry a Kámen. Byla postavená v roce 2007 a stála 80 miliónů Kč. Výška stožáru je 105 m, poloměr vrtule je 45 m a výkon má 2 MW. Návratnost investice je odhadnuta na 12 let.