Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tip na výlet – Pelhřimov, brána Vysočiny

 
ObrazekBrána Vysočiny, Město rekordů, i tak by se dal nazvat náš cíl. A proč? To se dozvíte, když budete číst dál. Město založil podle pověsti kolem r. 1225 pražský biskup Pelhřim, který se na cestě do Říma zastavil u studánky Belky. Studánka se nacházela někde v blízkosti kostela sv. Víta. Zakladatel města biskup Pelhřim se dostal nejen do jeho názvu, ale i do městského znaku. Pražskému biskupství město patřilo až do husitských válek. Po nich se staly majiteli šlechtické rody Trčků z Lípy a pak Říčanští z Říčan. S těmi měli Pelhřimovští časté spory a v roce 1572 se jim, jako jedněm z mála, podařilo se z poddanství vykoupit a Pelhřimov se stal městem královským.

Pelhřimov leží na severním okraji Českomoravské vrchoviny. Nejsnadnější cesta je pochopitelně autem. Máme možnost jet po dálnici D1 do Humpolce (km 90) a dále asi čtvrthodinu po silnici 1. třídy. Kdo se chce vyhnout nechvalně známé a zácpami sužované D1, může jet po souběžné silnici č. 112 přes Benešov a Vlašim. Autobusem – více linek z Prahy – Florence nebo Roztyl. Cesta vlakem (přes Prahu a Tábor) je pro opravdové cestovatele. V současné době jí nelze doporučit kvůli opra vám a častým výlukám tratě. 

ObrazekV Pelhřimově najdete většinu pamětihodností soustředěných na čtvercovém náměstí T. G. Masaryka nebo v jeho blízkosti. Domy na náměstí jsou na západní a severní straně opatřeny podloubím. Původ šech domů na celém náměstí i v přilehlých ulicích, ale při přestavbách bylo podloubí u části domů odstraněno. V okolí náměstí se zachovaly 2 brány, Rynárecká (robustnější) a Jihlavská (štíhlejší).  Domy postavené v různých stavebních slozích od gotiky až po secesi můžeme objevovat na značené „Stezce po stavebních slozích“. V severozápadním rohu náměstí stojí kostel sv. Bartoloměje. Na jeho věž vystoupáte po 148 schodech a při dobrém počasí budete odměněni krásným výhledem na město a blízké okolí. Kostel nemá jen dominantní věž, ale i vzácný raně barokní hlavní oltář, rekonstruovaný v letech 2002 – 2006. V sousedním Zámku ŘíčanskýchObrazek a vedlejším ObrazekŠrejnarovském domě (bílá budova) sídlí Muzeum Vysočiny. Zde kromě obvyklé historie města a regionu, popř. příležitostných výstav můžeme vidět i městskou šatlavu. Ve stejné budově si nenechte ujít návštěvu Síně Lipských, věnované členům zdejší umělecké rodiny, která se proslavila známými veselohrami, za všechny jmenujme „Marečku, podejte mi pero“ nebo „Ať žijí duchové“. Krásnou sgrafitovou výzdobou zaujme i dům čp. 17. Na tento dům si dejte dobrý pozor! V jeho sklepení můžete narazit na bludičky, hejkala či zakopnout o bludný kořen a těžko pak najdete cestu zpět z říše strašidel. Na uklidněnou se zastavte na výstavě obrazů v Galerii M (stále v tomto domě) a některý obraz si můžete i zakoupit. Opodál náměstí stojí kostel sv. Víta se samostatnou zvonicí. Jedná se o nejstarší kostel ve městě a využívá se pro konání příležitostných výstav.

A odkud se vzal název „město rekordů“? Ve městě sídlí agentura Dobrý den, která v ČR zastřešuje oblast kuriozit a rekordů. Založil ji v 80. letech, ještě jako Klub dobrý den, Miroslav Marek s přáteli, kterým připadal tehdejší Pelhřimov jako příliš nudné město. Začali tedy evidovat rekordy z různých oborů lidské činnosti. Dnes již jejich aktivita přesáhla hranice regionu i státu. V Jihlavské bráně můžeme navštívit muzeum Obrazekrekordů a kuriozit, kde spatříme například nejmenší motocykl, největší boty a další nej- exponáty. Ve druhé části expozice umístěné v nedalekém „Domě zlatých ručiček českých“, můžete vidět převážně exponáty, vyrobené ze zápalek. Některé rozměrné exponáty, které se do muzea nevejdou, jsou rozmístěné po celém městě a spojuje je „Procházka českou knihou rekordů“. Kromě výstavních expozic se pořádají i rekordmanské festivaly, ten nejvýznamnější – mezinárodní, s názvem „Pelhřimov – město rekordů“, se koná na náměstí vždy druhý víkend v červnu.

Na závěr tip pro mlsné jazýčky. V rohu na náměstí navštivte Mléčné lahůdky, kde mají výborné poháry. Dobrou chuť a příjemný pobyt Vám přeje Jan Bartoš.

 

Tip na výlet - Jindřichův Hradec

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

Historie: založen kolem r. 1010 jako královské mesto Jindřichem z Hradce.

Památky: renesanční zámek s rondelem a tzv. Čenou věží, historický střed města, mnoho kostelů (např. Nanebevzetí P. Marie, Sv. Jana Křtitele, Sv. Kateřiny, Nejsv. Trojice a další).

ObrazekTechnické památky: úzkokolejky (rozchod 760 mm) z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a do Obrataně. V létě se konají výletní jízdy s parní lokomotivou. Provozuje JHMD.

Muzea a slavnosti: Zámecké slavnosti (např. "Bílá paní"), muzeum turbín, Okresní muzeum Jindřichův Hradec, prohlídky zámku.  Tradiční pouť "porcinkule" - každoročně začátkem srpna.

 

Příroda: rybník Vajgar, okolí - hodně lesů

ObrazekObrazekObrazekOkolní významná místa: zámek Červená Lhota, Kamenice nad Lipou - stanice JHMD, zámek s parkem a památnou lípou, Žirovnice - zámek, Stráž nad Nežárkou - zámek.

Příjemný pobyt přeje Jan Bartoš.